DIY instalacja okien plastikowych (wideo + zdjęcie)

 1. Od czego zacząć
 2. Montaż ramy okiennej krok po kroku
 3. Demontaż starej ramy okiennej
 4. Instalowanie okna w otworze okna
 5. Mocowanie ramy
 6. Okno uszczelniające
 7. Instalacja odwodnienia
 8. Końcowy montaż okna
 9. Zainstaluj stoki
 10. Wniosek

Dzień dobry, drodzy czytelnicy bloga, w tym artykule porozmawiamy o ważnym etapie naprawy - instalacji plastikowych okien własnymi rękami (wideo + zdjęcie). Natychmiast chcemy zauważyć, że instalacja okien jest dość skomplikowanym i czasochłonnym procesem, z którym nie może sobie poradzić każdy nowicjusz.

W ostatnim artykule powiedzieliśmy jak prawidłowo izoluj stare okna .

Jeśli chcesz zaoszczędzić na instalacji lub po prostu uwielbiasz robić wszystko własnymi rękami (jak my :)), radzimy bardzo uważnie przeczytać proponowany artykuł. Nieprawidłowa instalacja ramy okiennej może prowadzić nie tylko do uszkodzenia estetycznego wyglądu, ale także do takich niefortunnych konsekwencji, jak osnowa i rozbite szkło.

Przed przystąpieniem do instalacji należy przygotować miejsce pracy. Wyczyść przestrzeń przylegającą do okna od zanieczyszczeń, przykryj panel chłodnicy i podłogę w pobliżu okna ściereczką lub folią. Nasze instrukcje są odpowiednie do instalacji okien w domku drewnianym i ramowym.

Treść artykułu

Od czego zacząć

Instalacja okien ma wiele funkcji:

 1. Pamiętaj o najważniejszej rzeczy - rama okna powinna być bezpiecznie zamocowana.
 2. Instalacja nie jest wykonywana w temperaturach poniżej 15 stopni.
 3. Prawidłowo oblicz czas - instalacja jednego okna od specjalistów zajmuje 2-3 godziny.
 4. Aby uniknąć deformacji i osiadania pianki w przyszłości, należy ją otynkować.
 5. Aby uniknąć przekrzywienia ramy okiennej, ostrożnie wyrównaj struktury pionowo i poziomo. To pomoże ci budować poziom.
Dzień dobry, drodzy czytelnicy bloga, w tym artykule porozmawiamy o ważnym etapie naprawy - instalacji plastikowych okien własnymi rękami (wideo + zdjęcie)

Teoretyczne przygotowanie do instalacji

Rozważ teraz potrzebne narzędzia:

 • znacznik
 • metr
 • poziom budynku
 • śrubokręt i perforator
 • pianka poliuretanowa
 • róg
 • pistolet silikonowy
 • szpatułka
 • kotwica

Montaż ramy okiennej krok po kroku

Teraz szczegółowo i schematycznie rozważamy montaż ramy okiennej. Dla wygody percepcji wszystkie zalecenia zawierają szczegółowe zdjęcia i instrukcje wideo.

Demontaż starej ramy okiennej

Proces rozpoczyna się od demontażu starego okna. W większości przypadków stare ramy są wyrzucane, więc nie żałujemy ich i widzieliśmy je za pomocą piły lub szlifierki. Najpierw usuń gumę uszczelniającą, a następnie usuń materiał izolacyjny.

Zobacz ramę i usuń ją w częściach. Zdejmij parapet i warstwę cementu pod nim.

Instalowanie okna w otworze okna

Przechodzimy bezpośrednio do instalacji ramy. Aby zamocować ramę w otworze okiennym, użyj klinów drewnianych. Należy pamiętać, że odstęp między zboczami i spodem ramy powinien być taki sam i wynosić około 2 centymetry. Szczelina między ścianą a górną częścią ramy powinna wynosić około 10 milimetrów.

Bardzo często pojawia się pytanie - do jakiej głębokości wiercić otwory w ścianie? Zależy to od materiału, z którego wykonana jest ściana nośna.

W przypadku betonu i cegły optymalna głębokość wynosi 6 centymetrów, w przypadku bloku o porowatej strukturze - 8 centymetrów.

Za pomocą drewnianych klinów regulowane nachylenie ramy w otworze. Pamiętaj, że okno musi być ustawione dokładnie w 3 płaszczyznach. W tym celu najlepiej nadaje się poziom lasera, który ma największą dokładność.

Mocowanie ramy


Na tym etapie prawdopodobnie potrzebujesz partnera. Musimy wywiercić otwory w pionowych słupkach ramy, bliżej górnych i dolnych rogów. W czasie wiercenia ważne jest, aby utrzymywać ramy w odpowiedniej pozycji. Ściana jest wywiercona na głębokość 6-8 centymetrów. Mocujemy ramę w ścianie za pomocą kotwic. Na tym etapie prawdopodobnie potrzebujesz partnera

Używając naprzemiennego dokręcania kotwic, możesz wyregulować poziom ramki w pionie. Nie ma potrzeby pełnego dokręcania kotwy, ostateczny zwrot następuje po zakończeniu prac.

Po wyrównaniu ramy w pionie dokręć śruby kotwiące.

Nie bądź zbyt gorliwy, jeśli zbyt mocno się zaciskasz, możesz złamać geometrię ramy.

Okno uszczelniające

Szczególną uwagę należy zwrócić na właściwe i wysokiej jakości uszczelnienie. Nie chcesz, aby wilgoć gromadziła się pod twoim oknem, a przeciągi chodzą w mroźnej pogodzie? Nie ciasne skrzydło okienne może powodować zamglenie, a przy niskich temperaturach i oblodzonych oknach.

Czy twoje okna się pocą? Przeczytaj artykuł - dlaczego pocą się plastikowe okna .

Główny asystent w kwestii uszczelniania - pianka poliuretanowa. Pamiętaj, że pianka montażowa dobrze chroni przed wiatrem, ale bez dodatkowej obróbki umożliwia przepływ wody. Dlatego, po zakończeniu prac uszczelniających, konieczne jest tynkowanie i malowanie spoiny piankowej lub montaż skarp i drenażu. Ostrożnie wypełnij wszystkie puste przestrzenie między ramą a ścianą. Po stwardnieniu pianki można usunąć drewniane kołki.

Zwróć uwagę na właściwości pianki montażowej. Musi być mrozoodporny. Nie zaleca się uszczelniania otworów w temperaturach poniżej 15 stopni.

Przed nałożeniem pianki dokładnie zwilż powierzchnię wodą. Oprócz pianki uszczelniającej ma dobre właściwości mocujące, a także dobrą izolację akustyczną.

Nadmiar piany po wysuszeniu można usunąć nożem papierniczym.

Instalacja odwodnienia

 1. Taśma hydroizolacyjna jest układana wzdłuż szwu pianki montażowej.
 2. Montaż stojaka i specjalnej taśmy kompresyjnej zamiast taśmy można użyć pianki montażowej.
 3. Drenaż wody jest wkładany do specjalnego rowka na ramie okna, ze spadkiem w kierunku ulicy, aby pogoda płynęła grawitacyjnie.
 4. Wszystkie szwy są starannie klejone za pomocą szczeliwa.

Wszystkie szwy są starannie klejone za pomocą szczeliwa

Końcowy montaż okna

Po zamontowaniu ramy okiennej i uszczelnieniu skrzydeł można przystąpić do instalacji podwójnie oszklonych okien. Szkło jest instalowane w zwykłym miejscu i mocowane specjalnymi kształtkami w biurze szkła. Po włożeniu szyby wszystkie drzwi należy sprawdzić pod kątem swobodnego otwarcia - zamknięcie.

Po zmontowaniu podwójnie oszklonych okien należy dostosować i wyregulować drzwi okien, jak to zrobić, przeczytaj ten artykuł .

Zainstaluj stoki

Szczegółowo opisaliśmy proces instalowania stoków w tym artykule - „ stoki do plastiku zrób to sam

Wniosek

Drodzy czytelnicy, jeśli lubicie nasze „instrukcje dla manekinów”, kliknijcie na przycisk sieci społecznościowych poniżej i podzielcie się przydatnym artykułem ze znajomymi. W ten sposób pomagasz rozwijać zasoby :) Jeśli masz jakieś pytania, zostaw je w komentarzach.

Edycja wideo

Bardzo często pojawia się pytanie - do jakiej głębokości wiercić otwory w ścianie?
Nie chcesz, aby wilgoć gromadziła się pod twoim oknem, a przeciągi chodzą w mroźnej pogodzie?
Czy twoje okna się pocą?

Расчет высокопрочных болтов на растяжение

Особенности расчета на прочность элементов, ослабленных отверстиями под высокопрочные болты:
При статической нагрузке, если ослабление менее 15 °/о, расчет ведется по площади брутто А, а если ослабление больше 15 %—по условной площади Лусл = 1,18 Ап.

Монтажные стыки

Монтажные стыки делают при невозможности транспортирования элементов в целом виде.
Монтажные стыки для удобства сборки устраивают универсальными: все прокатные элементы балки соединяют в одном сечении.

Проверка прочности

Проверка прочности сечения на опоре балки по касательным напряжениям:
Балочной клеткой называется система перекрестных балок, предназначенная для опирания настила при устройстве перекрытия над какой-либо площадью.