Zrób to sam florarium dla początkujących: tajemnice sukcesu i wskazówki dotyczące wyboru roślin

 1. Co to jest florarium
 2. Jakie są zalety hodowli mini-ogrodów
 3. Czego potrzebujesz, aby stworzyć florarium
 4. Jakie rośliny nadają się do hodowli za szkłem
 5. Jak stworzyć swoje pierwsze florarium

Miniaturowe ogrody za szybą wydają się być zabawkami, ale są to najbardziej żywe rośliny. Chcesz tego samego? Nic nie jest łatwiejsze!

Masz dość uprawy kwiatów w starym stylu w doniczkach na parapecie? Spróbuj stworzyć mini ogród w dowolnym odpowiednim szklanym pojemniku. Takie rośliny wyglądają spektakularnie, nie zajmują dużo miejsca i nie wymagają dużo czasu. Od dawna patrzysz na mini-ogrody, ale nie wiesz od czego zacząć, ten przewodnik pomoże ci zrobić florarium własnymi rękami. Ale najpierw poznaj cechy tego hobby.

 1. Co to jest florarium
 2. Jakie są zalety hodowli mini-ogrodów
 3. Czego potrzebujesz, aby stworzyć florarium
 4. Jakie rośliny nadają się do hodowli za szkłem
 5. Jak stworzyć swoje pierwsze florarium

Co to jest florarium  Jakie są zalety hodowli mini-ogrodów  Czego potrzebujesz, aby stworzyć florarium  Jakie rośliny nadają się do hodowli za szkłem  Jak stworzyć swoje pierwsze florarium

Co to jest florarium

Od czasów wielkich odkryć geograficznych ludzie byli pod takim wrażeniem egzotycznej flory gorących krajów, że zaczęli układać ogrody zimowe na naszych szerokościach geograficznych. To hobby było niedrogie tylko dla szlachty, ponieważ same rośliny kosztują dużo pieniędzy, więc musiały budować imponujące szklarnie. Skończyły się czasy książąt i dużych posiadłości, ale pragnienie piękna pozostało. Tak narodził się pomysł florarium - ogrodów w małych szklanych pojemnikach.

W warunkach małych mieszkań florarium będzie godnym zamiennikiem dużych szklarni. Ze względu na zamkniętą przestrzeń utrzymuje specjalny mikroklimat sprzyjający wzrostowi i rozwojowi wielu roślin. Za szybą możesz odtworzyć fragment lasu deszczowego, skalistego lub pustynnego.

Za szybą możesz odtworzyć fragment lasu deszczowego, skalistego lub pustynnego

Wszystko zależy od Twojego gustu i doświadczenia. Tutaj należy zauważyć, że różne rodzaje florariów wymagają innego szkolenia od ich właścicieli. Na przykład florarium z sukulentów zostanie opanowane nawet przez nowicjusza, który nigdy wcześniej nie trzymał roślin w pomieszczeniach. Ale stworzenie lasu tropikalnego będzie wymagało pewnego doświadczenia w tej kwestii.

Jakie są zalety hodowli mini-ogrodów

Jeśli zadasz takie pytanie gorącemu fanowi roślin domowych, otrzymamy oczywistą odpowiedź: „Bo mi się podoba!”. Tak więc wszystkie argumenty na rzecz florarium są przeznaczone dla tych, którzy chcą podjąć pierwsze kroki w tworzeniu mini-ogrodu.

 1. To jest piękne! Szklany wazon wypełniony żywymi roślinami i elementami dekoracyjnymi - kamykami, pełzaczami, figurkami wygląda nietypowo i stylowo. Każde wnętrze skorzysta na takim wystroju.
 2. To jest interesujące! Opieka i obserwacja małego ekosystemu zainteresuje zarówno dorosłych, jak i dzieci. Zwykle matka dorasta pięknem, a dzieci i inne gospodarstwa domowe podziwiają wynik.

Czego potrzebujesz, aby stworzyć florarium

I to nie zajmie dużo. Możesz znaleźć połowę tego, czego potrzebujesz w domu, a drugą połowę kupić w kwiaciarniach i sklepach zoologicznych. Mamy więc zapasy:

 • Szklany pojemnik Wybór jest świetny. Możesz kupić gotowy, ale nie zawsze tani pojemnik - specjalny pojemnik na cache, okrągłe lub w kształcie czara akwarium. Możesz zbudować dom dla roślin własnymi rękami, nie może obejść się bez pomocy męskiej. I możesz dostosować się do swoich potrzeb, wszystko, co jest dostępne - puszki, duże szklanki, butelki z dużymi brzuchami, wazony.
 • Drenaż - keramzyt, piaskowiec, kamyki. To zajmie dużo, ponieważ w zamkniętym pojemniku z nadmiarem wody nie ma dokąd pójść. Obfity drenaż nie pozwoli kwaśnym korzeniom.
 • Węgiel aktywny . Pochłania obce zapachy i pomaga zachować świeżość gleby. Zwykle jest używany w tropikalnych florariach.
 • Podłoże dla roślin . Sukulenty potrzebują lekkiej mieszanki piasku, storczyki specjalnej gleby opartej na korze drzew, reszta roślin będzie całkiem zwyczajną ziemią kwiatową.
 • Rośliny . Głównym warunkiem wyboru roślin jest to, że powinny być małe i, korzystnie, wolno rosnące.
 • Przedmioty dekoracyjne . Piękne kamyczki, witraże, mech, skorupa, ceramika lub figurki gipsowe. Wszystko, co wydaje ci się piękne i godne dodania do ogólnej kompozycji.
 • Narzędzia . Sadzenie roślin w florarium i dbanie o nie jest najwygodniejsze dzięki specjalnym narzędziom. Klamra chirurgiczna jest idealna do sadzenia w trudno dostępnych pojemnikach, takich jak butelka lub wazon - wygodnie jest je naprawić. Jeśli nie masz takiego luksusu, przydadzą się zwykłe duże pęsety, chińskie kije lub igły dziewiarskie. Wygodne jest ubijanie ziemi korkiem do wina lub gumką szkolną. Do nawadniania wystarczy butelka z rozpylaczem, mała partia lub gruszka medyczna.

Do nawadniania wystarczy butelka z rozpylaczem, mała partia lub gruszka medyczna

Jakie rośliny nadają się do hodowli za szkłem

Niezależnie od tego, jaką roślinę umieścisz pod szkłem, będzie się tam aktywnie rozwijać i rozwijać, ponieważ zwiększona temperatura i wilgotność są korzystne dla większości zielonych mieszkańców. Ale wiele roślin jest tak dostrojonych do takich warunków, że zaczynają biec amokiem i ostatecznie wypełniają całą przestrzeń, a wkrótce całkowicie wypełzają z granic pojemnika.

Aby temu zapobiec, rośliny do florarium muszą być wybierane ze szczególną ostrożnością. Dla początkujących idealną opcją byłyby sukulenty: tłuste mięso, skalnica, agawa. Rosną bardzo powoli, nie wymagają skomplikowanych warunków przetrzymywania. Z ich pomocą tworzą floraria z pustynnym lub skalistym krajobrazem.

Dla lasu deszczowego w banku pasują małe krzewy tradescantia, begonie, chlorophytum, fitons, pili. Rośliny te są podatne na aktywny wzrost, więc tradescantia, begonie będą musiały regularnie szczypać punkt wzrostu, i takie jak chlorophytum i całkowicie zastąpione nowymi.

Rośliny te są podatne na aktywny wzrost, więc tradescantia, begonie będą musiały regularnie szczypać punkt wzrostu, i takie jak chlorophytum i całkowicie zastąpione nowymi

Najtrudniejsze do pielęgnacji są storczyki. W celu ich konserwacji, przestronne florarium są wykonane z oświetleniem i systemem wietrzenia. W przypadku małych naczyń nadają się tylko gatunki z krótkimi szypułkami, takimi jak pantofelek weneryczny.

Jak stworzyć swoje pierwsze florarium

Czas więc spełnić swoje marzenia! Zacznijmy od najprostszego florarium sukulentów. Będziesz potrzebował:

 1. Małe okrągłe akwarium lub puszka.
 2. Drenaż - lepiej jest użyć gliny, dobrze zatrzymuje wilgoć.
 3. Gleby na sukulenty lub mieszankę ogrodu, liści ziemi i piasku.
 4. Piasek, małe i duże kamienie do dekoracji.
 5. Mały krzak skalnicy i dwa krzewy tłuste.

Zbiornik trzeba będzie dobrze umyć i podczas lądowania zachowaj ostrożność, aby nie zakrywać ścian ziemią. Jedna czwarta objętości brzegów musi być wypełniona keramzytem, ​​a na wierzchu warstwy ziemi około 5-7 cm, a teraz przyszła kolej na sadzenie roślin. W ziemi robi się dziurę na sushi i wlewa się do niej trochę wody za pomocą chusteczki lub gruszki. Pincety Bush delikatnie umieszczone w otworze i przytrzymaj.

Drugą ręką, za pomocą kija, wyprostuj korzenie i przykryj je ziemią. Również posadzić resztę roślin. Przykryj całą powierzchnię warstwą kamyków lub piasku. Na tym etapie możesz wyrazić swoją wyobraźnię - stworzyć wzór wielobarwnych kamyków, umieścić więcej kamieni w tle, naśladując kamień.

Wszystkie prace potrwają 15-20 minut. Po raz pierwszy krzewy są częściej podlewane, a następnie zmniejsz podlewanie. Wygodnie jest to zrobić za pomocą małego odwiertu z długim nosem. Nakarm rośliny nie jest tego warte, w przeciwnym razie kompozycja będzie rosła bardzo szybko.

To wszystko. Twoje pierwsze florarium jest gotowe. Pozostaje postawić dom z roślinami w jasnym miejscu salonu lub przytulnej sypialni i podziwiać jego zwięzłe piękno. Dbałość o florarium jest jeszcze łatwiejsza niż za najbardziej bezpretensjonalne rośliny doniczkowe dlatego nie odmawiaj mini-oazy, nawet jeśli uważasz się za leniwego.

Autor: Oksana Kirichek, zwłaszcza dla magazynu internetowego „Hobby kobiet”.

Chcesz tego samego?
Masz dość uprawy kwiatów w starym stylu w doniczkach na parapecie?

Расчет высокопрочных болтов на растяжение

Особенности расчета на прочность элементов, ослабленных отверстиями под высокопрочные болты:
При статической нагрузке, если ослабление менее 15 °/о, расчет ведется по площади брутто А, а если ослабление больше 15 %—по условной площади Лусл = 1,18 Ап.

Монтажные стыки

Монтажные стыки делают при невозможности транспортирования элементов в целом виде.
Монтажные стыки для удобства сборки устраивают универсальными: все прокатные элементы балки соединяют в одном сечении.

Проверка прочности

Проверка прочности сечения на опоре балки по касательным напряжениям:
Балочной клеткой называется система перекрестных балок, предназначенная для опирания настила при устройстве перекрытия над какой-либо площадью.